15.01.2020

Fuzja podsumowuje udany rok

Fuzja pojawiła się na mapie Łodzi blisko rok temu i z miejsca podbiła serca jej mieszkańców. Teraz przyszedł czas na podsumowanie przez Echo Investment pierwszego roku jej realizacji.

 

Fuzja to nasz kolejny, atrakcyjny projekt urbanistyczny – otwarty, przyjazny kwartał miasta, w którym będzie można mieszkać, pracować, spędzać wolny czas i spotykać się ze znajomymi – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. – Przywracamy do życia wyjątkowe, pofabryczne miejsce, które stanie się przestrzenią funkcjonalną, a jednocześnie autentycznym kawałkiem miasta z duszą. Przed nami kolejny rok intensywnej pracy: rozpoczniemy budowę części biurowej, będziemy finalizować pierwsze budynki mieszkaniowe i renowację fasady zabytkowej elektrowni Scheiblera oraz oddamy plac przed elektrownią. A już na początku przyszłego roku przywitamy pierwszych mieszkańców, a to na pewno nie wszystko …. – dodaje Olbryk.

 

Fuzja 2019 – najważniejsze wydarzenia

 

Prezentacja projektu i start budowy

Po kilku latach przygotowań, ekspertyz i szukania optymalnego wariantu, na początku roku Echo zaprezentowało władzom miasta, w tym prezydent Hannie Zdanowskiej, koncepcję Fuzji – wielofunkcyjnego kwartału miejskiego przywracającego do życia historyczną przestrzeń. Pomysł został przyjęty przez łodzian z wielkim entuzjazmem, dlatego inwestor już wczesną wiosną zabrał się do pracy. Dawne imperium włókiennicze Karola Scheiblera rozpoczęło triumfalny powrót na mapę miasta. Miejsce stanowiące ducha łódzkiej przedsiębiorczości inwestor wypełnia różnorodnymi funkcjami miejskimi, dzięki czemu znów stanie się ono tętniącą życiem częścią Łodzi, a ogólnodostępne usługi i udogodnienia zapewnią wygodę i znajdowanie radości w codziennym życiu. Już wkrótce place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, łączące zabytkową tkankę z nowoczesną architekturą, wypełnią się pracownikami biur, mieszkańcami, miłośnikami jedzenia, dobrej kawy i spotkań z przyjaciółmi.

 

Rewitalizacja fasady zabytkowej elektrowni Karola Scheiblera

Sercem Fuzji będzie zabytkowa, secesyjna elektrownia. We wrześniu Echo, chcąc zapobiec dalszemu niszczeniu obiektu o tak dużej wartości historycznej, rozpoczęło renowację zniszczonej elewacji. Wybudowany w 1910 roku na zlecenie Karola Scheilblera juniora budynek, według projektu inż. Alfreda Frischa, jest przykładem najlepszej secesyjnej architektury przemysłowej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Został zbudowany z rozmachem nietypowym dla obiektów fabrycznych, a jego wnętrza dopracowano w najdrobniejszych szczegółach. Pod koniec grudnia, po pracach konserwatorskich, inwestor odsłonił odrestaurowaną elewację zachodnią. W bieżącym roku przeprowadzi renowację elewacji wschodniej, komina oraz północnej i południowej ściany, a odrestaurowana elektrownia stanie się ozdobą nowego placu miejskiego. Na terenie Fuzji znajduje się jeszcze 13 historycznych obiektów, które zostaną zrewitalizowane w kolejnych etapach. Są to między innymi budynki bielnika, drukarni i apretury. Po renowacji powstaną w nich klimatyczne restauracje i kawiarnie, punkty usługowe, sklepy z lokalnymi produktami i miejsca spotkań. Historyczne mury z powrotem wypełnią się ludźmi i energią.

 

Otwarcie inwestycji dla łodzian i dbałość o jej dziedzictwo historyczne

Echo otworzyło dla łodzian niedostępny przez wiele lat teren, organizując serię atrakcyjnych wydarzeń. Wszyscy zainteresowani historią mogli wziąć udział w inspirujących spacerach po terenie inwestycji z Panem Andrzejem Szkudlarkiem, wieloletnim pracownikiem państwowych zakładów, które działały na tym terenie od 1945 pod różnymi nazwami, między innymi jako Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego nr 1 i Uniontex. Historia miejsca zainspirowała inwestora do realizacji projektu artystycznego Oli Ignasiak „Odszarzanie”, nawiązującego bezpośrednio do historii barwienia tkanin, a także serii filmów „Żywioły”, które odsłoniły fascynujące kulisy losów rewitalizowanego terenu przy ul. Tymienieckiego. Odwiedzający Fuzję goście, zainspirowani przestrzenią fabryczną, wzięli udział w konkursie #KadryzTymienieckiego przesyłając niezwykłe zdjęcia, które zostały zaprezentowane na wystawie. Natomiast osoby, którym nie udało się uczestniczyć w spacerach, mogą wybrać się na wirtualny spacer po elektrowni dostępny na stronie internetowej Fuzji. Dzięki temu łodzianie, na długo przed otwarciem inwestycji, mogą poczuć się jej częścią.

 

Konkurs architektoniczny Patchwork Łódź

Chcąc scalić inwestycję z przestrzenią całego miasta, a przede wszystkim z ogólnodostępnymi terenami zielonym, placami publicznymi oraz terenami sąsiadującymi, Echo zwróciło się do studentów architektury z pytaniem o wizję przestrzeni publicznej na terenie byłych zakładów Karola Scheiblera. W ten sposób zrodził się konkurs architektoniczny „Patchwork Łódź”, którego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec marca tego roku. Inwestor wierzy, że zgłoszone przez studentów koncepcje pokażą Łódź przyszłości oraz to, jakich przestrzeni potrzebują jej mieszkańcy.

 

Echo Investment jest największym polskim deweloperem, jedynym na rynku z bogatym doświadczeniem w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowo-usługowym oraz biurowym. Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miast, Echo angażuje się w duże miastotwórcze projekty łączące różne funkcje. Tworzy miejsca, w których ludzie mogą pracować, mieszkać, bawić się i zaspokajać potrzeby dnia codziennego. Flagowym projektem, uzupełniającym tkankę miasta, są Browary Warszawskie, powstające w sercu najszybciej rozwijającej się dzielnicy Warszawy. Spółka przygotowuje kolejne kompleksowe projekty w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Od 1996 roku Echo Investment jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zrealizowało już ponad 160 projektów o łącznej powierzchni blisko 1,7 mln mkw. w kilkudziesięciu miastach Polski.