17.06.2019

Echo Investment wmurowało kamień węgielny pod Fuzję – nowy, przyciągający ludzi fragment Łodzi

Symboliczny kamień węgielny pod budowę Fuzji – wyjątkowego fragmentu Łodzi, który połączy nowoczesne miejskie funkcje i historyczną przeszłość Księżego Młyna, został uroczyście położony przez Hannę Zdanowską – prezydent Łodzi, Nicklasa Lindberga – prezesa Echo Investment – spółki, która jest inwestorem i deweloperem projektu. W uroczystości wzięli także udział Przemysław Łukasik oraz Łukasz Zagała – architekci Medusa Group, którzy opracowali koncepcję urbanistyczną i architektoniczną całego projektu.

 

Fuzja, powstająca na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, będzie otwartym i przyjaznym fragmentem miasta, pełnym historycznego dziedzictwa. Jej założenie urbanistyczne i architektoniczne opiera się na połączeniu historycznej, ceglanej zabudowy z nową i nadaniu jej nowych funkcji, by stworzyć doskonałe miejsce do życia, pracy i odpoczynku oraz ponownie wprowadzić do tego miejsca życie. Projekt będzie się składał z czterech budynków mieszkaniowych z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Ta część sprawi, że Fuzja będzie ekscytującym, unikalnym miejscem spotkań na mapie Łodzi. 

 

W specjalnej kapsule, umieszczonej w fundamentach Fuzji, znalazł się akt erekcyjny oraz artefakty, które w przyszłości będą przypominały przeszłość tego miejsca: zakładowa gazetka pracownicza Uniontexu – ostatniego przedsiębiorstwa włókienniczego działającego na tym terenie, aktualne zdjęcia oraz deklaracja Fuzji, napisana przez członków społeczności skupionej wokół inwestycji w mediach społecznościowych. 

 

– Echo Investment jest jednym z pierwszych deweloperów, którzy dostrzegli potencjał Łodzi. Od ponad 20 lat współtworzymy to miasto, budując mieszkania i miejsca do pracy. Czujemy się odpowiedzialni za tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, co jest szczególnie ważne w Fuzji. Chcemy, by to miejsce dołączyło do najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych fragmentów Łodzi, by przyciągało ludzi, było otwarte i przyjazne, wygodne do życia, inspirujące do pracy oraz atrakcyjne do spędzania czasu. Projektujemy je z wielką uwagą, uwzględniając zarówno potrzeby przyszłych mieszkańców oraz użytkowników tej przestrzeni, jak i trendy urbanistyczne oraz socjologiczne – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

 

Każda nowa inwestycja niezmiernie cieszy. Taka, jak ta, zalicza się jednak do tych wyjątkowych, bo mówimy o najważniejszych łódzkich zabytkach. O naszym dziedzictwie. To nie tylko część imperium największego w historii Łodzi fabrykanta, ale również jedyna w swoim rodzaju elektrownia zakładowa, która jest prawdziwą ozdobą Księżego Młyna i miasta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Fabryczno-mieszkalne imperium Scheiblera z każdym rokiem coraz bardziej odżywa. Osiągamy to dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta, Akademii Sztuk Pięknych oraz prywatnych inwestorów. Echo Investment od lat realizuje w Łodzi ważne projekty, które zmieniają oblicze miasta. Dzisiaj wspólnie z nami przywraca blask fabryczno-mieszkalnemu imperium o skali niespotykanej nie tylko w kraju, ale i Europie. 

 

Mamy nadzieję, że Fuzja połączy ludzi, tak jak postindustrialne zabytkowe obiekty połączą się z nową substancją architektoniczną – mówi Łukasz Zagała, współzałożyciel Medusa Group. – Będzie to tętniący życiem fragment Łodzi z atrakcyjną przestrzenią publiczną, gastronomią, atrakcyjnymi budynkami mieszkalnymi, obiektami kultury i nowymi miejscami pracy. Chcemy stworzyć tu społeczność, która będzie mogła spotykać się i spędzać wspólnie czas na miejskich placach, w kafejkach i restauracjach Niezwykle istotnym elementem koncepcji jest zieleń, która będzie dostępna dla wszystkich użytkowników oraz możliwość zakładania i uprawiania przez mieszkańców ich własnych miejskich ogródków. 

 

Podczas uroczystości miała miejsce premiera serii etiud filmowych „Żywioły”, prezentujących dziedzictwo tego miejsca. Jest to historia opowiedziana przez pana Andrzeja Szkudlarka, wieloletniego pracownika Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. „Obrońców Pokoju”, przemianowanych potem na Uniontex, a obecnie opiekuna tego terenu. Od następnego tygodnia pierwszy odcinek będzie można obejrzeć na profilu FB Fuzji.

 

Projekt Fuzja przy ul. Tymienieckiego tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego terenu będzie zabytkowy budynek dawnej, secesyjnej elektrociepłowni projektu inżyniera Alfreda Frischa. Na tym przesiąkniętym historią terenie Echo Investment wybuduje 90 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej, usługowej, restauracyjnej oraz obiekty kulturalne, a także stworzy nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Mieszkańcy oraz użytkownicy Fuzji będą mogli skorzystać z licznych udogodnień, wśród których są usługi car sharingu, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, paczkomaty czy ładowarki elektryczne.

 

Dzięki licznym udogodnieniom i usługom znajdującym się na wyciągnięcie ręki, w przestrzeniach wspólnych, budynkach, a także rozwiązaniom smart living obecnym w apartamentach, mieszkańcy Fuzji będą mogli na co dzień żyć wygodnie, spokojnie i bezpiecznie – dodał Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor mieszkaniowy. 

 

Inteligentne systemy znajdujące się w mieszkaniach pozwalają mieszkańcom zarządzać, kontrolować i programować sprzęty AGD i RTV, alarm, sterować zasłonami, sprawdzać domknięcie okien oraz automatyzować zadania np. jednym klawiszem wyłączyć wszystkie wybrane odbiorniki prądu, a także włączać i wyłączać oświetlenie i inne urządzenia intuicyjnie – z domu lub zdalnie – za pomocą smartfona. Rozwiązania te można przetestować w apartamencie pokazowym Fuzji, znajdującym się przy biurze sprzedaży przy ul. Tymienieckiego. Sercem inteligentnego systemu zarządzania mieszkaniem jest TaHomaDIN. Sterowany aplikacją zamek pozwala w czasie urlopu wpuścić sąsiada, który podleje kwiaty lub dziecko – gdy zapomni klucza. Wracamy do domu i chcemy odpocząć? Możemy za pomocą tabletu stworzyć atmosferę, z wybraną jasnością i kolorem oświetlenia oraz relaksującą muzyką puszczaną przez inteligentny głośnik. Jeśli na co dzień obcujemy z muzyką, podłączony do Internetu głośnik pozwala na odtwarzanie naszej ulubionej playlisty.

 

Fuzja będzie realizowana wieloetapowo. W pierwszym Echo Investment wybuduje dwa budynki mieszkaniowe ze 274 lokalami. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już na początku 2021 roku. Równocześnie z zakończeniem pierwszego etapu oddany zostanie plac publiczny przed elektrownią z wygodnym dostępem od ulicy Tymienieckiego. W kolejnych etapach Echo Investment stworzy tu przestrzenie biurowe, kolejne budynki mieszkalne, a zrewitalizowane historyczne fragmenty terenu przekształci w restauracje oraz punkty handlowe. Dzięki temu Fuzja – przemyślana w każdym detalu, wyjątkowa inwestycja – stanie się atrakcyjną częścią miasta dla przyszłych mieszkańców, pracowników oraz turystów.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Jolanta Kuczyńska
Senior Advisor
High Profile sp. z o.o.

K. +48 692 957 017
M. jolanta.kuczynska@highprofile.com.pl