19.07.2019

Artystyczny projekt „Odszarzanie miasta” zawita do Fuzji już w najbliższą sobotę

Pofabryczna przestrzeń przy ulicy Tymienieckiego już w sobotę 20 lipca nabierze nowych barw. Na zaproszenie Echo Investment na teren Fuzji zawita artystka Aleksandra Ignasiak ze swoim autorskim projektem “Odszarzanie miasta”. Z pomocą wolontariuszy, artystów oraz przechodniów przywróci temu miejscu kolor, który jeszcze niedawno był jego codziennością. Akcją tą Fuzja inicjuje cykl sobotnich, otwartych dla wszystkich spotkań i proces odradzania się tej przestrzeni.

O kolorowych rzekach wypływających z fabrycznych bram pisał już Władysław Reymont w „Ziemi Obiecanej”. Artystyczny projekt na terenie dawnej fabryki Scheiblera z jednej strony nawiązuje do historycznego dziedzictwa tego miejsca, z drugiej strony jest symbolem przemiany, którą ten fragment Łodzi właśnie przechodzi.

Projekt ten rozpoczyna cykl sobotnich spotkań, na które już teraz zapraszamy mieszkańców Łodzi – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. – Jego wybór na inaugurację naszych działań jest nieprzypadkowy. Mamy tu artystkę, łodziankę – Olę Ignasiak, przesiąknięty historią teren i kreatywny projekt łączący w sobie przeszłość tego miejsca z jego przyszłością w symboliczny sposób. To prawdziwa Fuzja wartości, jakimi się kierujemy przy realizacji tej inwestycji. W ten niestandardowy sposób chcemy zadbać o jej historyczne dziedzictwo i w oparciu o nie stworzyć nową tożsamość. A tożsamość to nie tylko przeszłość i historia, to przede wszystkim ludzie, społeczność, dlatego otwieramy nasz ogród dla wszystkich – dla tych, którzy chcą brać udział w ciekawych, niestandardowych projektach, jak również dla tych, którzy chcą po prostu w sobotę poleżeć na trawie w fajnym miejscu z klimatem czy zjeść rodzinne śniadanie w plenerze – dodaje Olbryk.

Inicjatywa odszarzania przestrzeni miasta narodziła się w 2011 roku i przez ten czas objęła swoim zasięgiem wiele polskich i zagranicznych miast m.in. Barcelonę, Walencję czy Nowy Jork. Sama artystka przyznaje, że to właśnie jej rodzinne miasto – Łódź – było największą inspiracją. Jako absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych swoje zainteresowania skierowała w stronę myślenia o sztuce jako elemencie codziennego krajobrazu miasta. W swoim projekcie łączy na pozór zwyczajne, często zapomniane przestrzenie z kolorowymi formami powstałymi przy wykorzystaniu wody. W ten sposób przeprowadza ich symboliczną transformację.

Łódź od zawsze jest moją inspiracją – mówi Ola Ignasiak, autorka projektu. – Dobrze jest wracać do korzeni, a w tym przypadku realizować projekt na dużą skalę właśnie tu – na Tymienieckiego w Łodzi. Tą akcją chcemy jednoczyć ludzi, zachęcać ich do działania i do wydobywania piękna z tego, co ich otacza. Nawet jeśli mówimy o kałuży pokrywającej nieciekawy z pozoru chodnik.  Kolor ma moc! – dodaje artystka.

Teren dawnej fabryki Karola Scheiblera stanie się tego dnia kolejnym artystycznym miejscem na mapie działań artystki. Do realizacji projektu wykorzystane zostaną ekologiczne farby, bezpieczne dla środowiska.

Wszystkich mieszkańców Łodzi zapraszamy do czynnego udziału w „kolorowaniu” Fuzji.  Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie możliwość spaceru po terenie dawnej fabryki Scheiblera, w tym odwiedzenie zabytkowej, wzniesionej w 1910r. secesyjnej elektrowni.

 

Szczegóły wydarzenia dostępne są na profilu FB Fuzja Łódź: https://www.facebook.com/events/1259001090942378/

 

Dodatkowych informacji udziela:

Jolanta Kuczyńska
Senior Advisor
High Profile sp. z o.o.

K. +48 692 957 017
M. jolanta.kuczynska@highprofile.com.pl