FUZJA Z LATEM

#DetaleZFabryki

1.
Wiedzieliście, że we wnętrzu elektrowni zachowały się aż dwa turbogeneratory? Jeden produkcji niemieckiego koncernu AEG z 1935 i drugi firmy GANZ z turbiną LANG z roku 1955. Ten pierwszy pracował samodzielnie do lat pięćdziesiątych XX wieku. Ich łączna moc wynosiła 112 128 000 kWh – zapewniały energię dla całych zakładów. Dla porównania lodówka, czyli urządzenie, które w perspektywie całego roku w domu potrzebuje najwięcej energii, rocznie zużywa średnio około 250 kWh. Wyprodukowaną przez turbiny energią można by zapewnić pracę 450 tysięcy takich lodówek nieprzerwanie przez cały rok.
2.

W elektrowni dbałość o detale stoi na najwyższym poziomie. Nawet metalowa balustrada ograniczająca otwór technologiczny do montowania i demontowania turbin jest pięknie zdobiona. Mimo swojej urody nie sprostałaby dzisiejszym przepisom BHP, jest za niska. Obecnie balustrady zabezpieczające otwory technologiczne muszą mieć 1,1 m wysokości, tej z elektrowni brakuje 6 cm do wymaganego przepisami wymiaru.

3.
Wiesz po jakim elemencie można bardzo łatwo rozpoznać, że dane drzwi w Fuzji są stare?🤔 Nie chodzi o rdzę ani żadne inne mechaniczne zniszczenia. Wystarczy zwrócić uwagę, że są one nitowane a nie spawane. W Polsce spawanie łukowe zaczęto bowiem wykorzystywać dopiero po I Wojnie Światowej.