FUZJA Z LATEM

#DetaleZFabryki

Dzisiejszym postem rozpoczynamy cykl #DetalezFabryki. Pokażemy Wam najciekawsze naszym zdaniem detale, nie tyko architektoniczne, związane z przemysłem włókienniczym, które znajdują się na naszym terenie, a także przybliżamy wam pojęcia, których być może jeszcze nie znacie.

1.

Na początek ściany wewnątrz elektrowni, od których długo nie można oderwać wzroku. Wszystko to za sprawą delikatnie tęczujących kafli w kolorze pruskiego błękitu, wykończonych półwałkiem i utrzymaną w zbliżonej kolorystyce bordiurą* z wzorem silnie zgeometryzowanych kwiatów. Kafle te przyjechały do Łodzi z Miśni, z fabryki fajansu i porcelany. Wzór wszedł do produkcji w 1905 roku i jest nadal w sprzedaży. Dla zainteresowanych podajemy link.

https://www.golem-baukeramik.de/de/Jugendstilfliesen/Wandfliesen/Jugendstilfliesen-Dekor/F-169-V2.html

*Bordiura [fr. bordure] to dekoracyjne obramowanie tkaniny, płaskorzeźby, kompozycji malarskiej lub graficznej w formie pasa wypełnionego ornamentem roślinnym lub geometrycznej, niekiedy z motywami figuralnymi.

2.

W naszej elektrowni trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo gdzie się nie spojrzy kryje się coś ciekawego. Tym razem zwracamy Waszą uwagę na schody prowadzące do nastawni. Szczególnie ciekawe jest towarzyszące im oświetlenie. Chodzi o wysokie żeliwne latarnie o dekoracji z liści akantu rozpoczynające ciągi schodów.

*Akant – rodzaj roślin (Acanthus) z rodziny akantowatych (Acanthaceae). Znany przede wszystkim z tego, że liść akantu stał się jednym z ornamentów najczęściej występujących w sztuce dekoracyjnej i architekturze (rzeźba architektoniczna). Znanym ornamentem stały się także kwiat akantu oraz wić akantu.